Menü Kapat

Cildin canlandırılması, gençleştirilmesi ve yenilenmesi için bazı kimyasal solüsyonların uygulamasıdır. Bu tedavide deriye, yüzeyel tabakaların ayrılmasına ve soyulmasına neden olan kimyasal bir madde uygulanır. Çok sayıda kimyasal peeling ajanı olmakla birlikte en sık kullanılanlar glikolik asit, Alfa hidroksi asitler (AHA), trikloro asetik asit (TCA), salisilik asit, Jessner solüsyonu ve bunların kombinasyonlarıdır:

  • AHA (alfa hidroksi asit): meyve ekşisinden elde edilir. En az tahrişle en etkili peeling ürünlerden biridir. Gençleştirme, leke tedavisi ve akne tedavisinde kullanımı uygundur.
  • Beta hidroksi asit (salisilik asit): Tek başına veya diğer peeling ürünlerinin etkisini artırmak amacıyla kullanılır.
  • Arbutin ve kojik asit: leke tedavisinde tercih edilir.
  • C vitamini: gençleştirme ve leke tedavisinde kulanılır.
  • TCA (trikloroasetik asit): güçlü soyucu olup yüksek konsantrasyonlarda derinin farklı hastalıklarının tedavisinde ve akne izlerinin azaltılmasında etkilidir.

KİMYASAL PEELİNG’DE AMAÇ NEDİR, NELER TEDAVİ EDİLEBİLİR?

Çevresel ( güneş, yanık vs) faktörlerin deride oluşturduğu kırışıklar, güneşe ve yaşa bağlı lekeler, çiller, kanser potansiyeli taşıyan kabuklu kızarıklık veya yüzdeki koyu renkli lekeler, melazma denilen hormonal veya gebelik lekeleri peeling ile tedavi edilir. Aktif aknede iyileşmeye ve akne izlerinde düzelmeye yardımcıdır. Deride oluşan soyulmanın ardından düzgün ve homojen bir tabaka ortaya çıkar.

Kimyasal peeling esas olarak 4 farklı konuda başarı ile uygulanmaktadır:

  • Akne (sivilce) ve izleri
  • Lekeler: melasma, çiller, solar lentigo
  • Derinin bazı iyi huylu hastalıkları: seboreik keratoz, aktinik keratoz,
  • Gençleştirme (rejuvenation)

PEELİNG NASIL UYGULANIR?

Yüz, boyun, göğüs, eller ve kollara doktorun seçimi ve hastanın durumuna göre seçilen uygun madde uygulanır. İşlem esnasında hafif yanma ve batma olabilir. İşlem sonrası normal günlük yaşama dönülebilir. İstenilen sonuçlar için birkaç seans uygulama gerekebilir.

PEELİNG SONRASINDA NELER BEKLENİR?

Peelingin derinliğine bağlı olarak farklı reaksiyonlar oluşur. Yüzeyel uygulamalarda sadece 1-2 saat ile 1-2 gün arasında süren kızarıklık meydana gelirken daha derin peelinglerde ödem ve güneş yanığı benzeri kahverengi bir tabaka oluşumu olağandır; bu tabaka 7-10 günde soyulur.

Peeling sonrası uzman tarafından önerilen nemlendirici preparatlar kullanılmalı ve güneşten korunmaya dikkat edilmelidir.

Kliniğimizde farklı kimyasaller ile akne izleri, cilt yaşlanması, çeşitli lekeler ve farklı cilt hastalıkları etkili biçimde tedavi edilmektedir.