Menü Kapat

Selülit özellikle kadınlarda görülen derialtı yağ hücre gruplarının kan ve lenfatik dolaşımı bozulmasıyla oluşan ve deri üzerinde pütür pütür görüntü bırakan bir  fenomendir. Etkilenen bölgede zaman içerisinde yağ hücre gruplarının arasında oluşan fibrotik bantlar deride çöküntülere ve portokal kabuğu görünümüne neden olmaktadır. Kadınların korkulu rüyası olan ve bir güzellik kusuru olarak kabul edilen selülite karşı önlemler alınabilir. 

Beslenme

Beslenme ne kadar fazla tek yönlü olursa, selülite o kadar çabuk aday olursunuz. Özellikle de fast fooda ve hazır yemeklere karşı olan eğilimimiz dokuları kötü yönde etkiliyor. Hayvansal yağlar, şeker ve tuz da en kötü düşmanlarımız. Bunlar yağ hücrelerini şişiriyorlar, dokularda su yapıyorlar ve vücudun atıklardan temizlenmesini önlüyorlar. Özellikle de yağlı yemekler doyma hissini büyük ölçüde baskılar. Örneğin, mayonezli patates salatası veya kızartması yerken “doydum” sinyali çok daha geç gelir. Sonuçta daha fazla yeriz ve dokulardaki yağ depolarını aşırı derecede besleriz. Hücreler şekilsiz bir kütle haline gelir ve on kat daha büyür. Bu nedenle yemek listenizde meyve, sebze, kepek, çavdar ürünleri ve baklagiller gibi taze, yağsız ve besleyici yiyecekler bulunmalıdır.

Enzimler tam bir yağ yiyicidirler. Bu enzimler elmada vardır ve yiyeceklerin hiçbir engelle karşılaşmadan değerlendirilmesini ve nakledilmesini sağlarlar. Böylelikle yağ depolarında daha az birikirler. Elmayı iyice çiğneyin, çünkü enzimlerin faaliyeti ağızda başlar. 

Kafein

Baş aktörlerin biri de kafeindir. Kafein yağı ayrıştıran enzimleri harekete geçirir ve bununla birlikte lenf akışını kolaylaştırır. Su en iyi temizleyici maddedir. Bol su içmek dokuları zehirli ve atık maddelerden temizler. Ayrıca kalsiyum, potasyum, demir ve magnezyum gibi maddeler dokuları sıkılaştırırlar. Bunların etkisini dışarıdan kullanılan antiselülit ürünleri kuvvetlendirir.

Spor

Yüksek topuklar, yanlış yürüme hareketleri, kambur oturma vs selülite yol açan nedenlerdir. Çünkü bu saydıklarımız toplardamarlarda ve lenf damarlarında kanın geriye doğru akışını olumsuz yönde etkilerler. Bu nedenle her zaman şunu düşünün: Karın içeri, göğüsler dışarı. Dik durma vücudu uzatır ve daha zayıf görünürsünüz. Oturuş için de aynı şey geçerlidir. Haftada iki kere jogging ve bisiklet gibi dinamik sporlarla buna yardımcı olun. 

Selülit çeşitli yöntemlerle artık tamamen tedavi edilebilir. Günümüzün yeni antiselülit kremleri deriye hemen giriyor ve doğrudan yağ hücrelerini etkiliyor. Etkili maddelerin bazıları yağ depolarını bloke eder; bir kısmı trafik polisi gibi etki yapar ve yağ alımını ve naklini ayarlar.

Masaj

Tedavinin en önemli ayağı masajdır. Masaj kan ve lenf dolaşımını harekete geçirir ve dokuların taze oksijen ile dolmasını sağlar. Selülit tedavisinde etkili olan iki tür masaj vardır.

Dolaşım masajları: kan ve lenfatik dolaşıma yöneliktir. Bu masaj deri altı kan dolaşımını aktive ederek dokunun canlanmasını sağlar.

Lenfatik drenaj masajları: bu masajlar özellikle lenf dolaşımı üzerinde etkilidir. Masajın, hem elle, hem de aletle uygulanan şekilleri vardır. Elle olan daha yüzeysel olurken, aletli masajın daha derin bir etkisi vardır. Her iki masaj sonunda hücrelere oksijen gider ve toksinlerin vücuttan atılması kolaylaşır.

Selülitte özellikle de etkili olan insanın kendi yaptığı drenajdır. Bu nedenle kendi kendinize masaja okşama hareketleriyle başlayın. Üst uyluklara önce bir, sonra iki elinizle yumuşak bir şekilde aşağıdan yukarı doğru kalçalarınıza kadar masaj yapın. Daha sonra derinizi sıkıştırmadan baş ve işaret parmaklarınızın arasına alın ve yoğurur gibi masaj yapın ve bu arada dizlerin iç tarafını unutmayın. Antiselülit kremlerinin dokulara etkisi, daha önce masaj yapıldığı takdirde iki kat daha fazla olur. Nedeni, lenf ve kanın harekete geçmesidir.

Selülit kremleri, akupunktur, ozon terapi, lazer tedavisi, ultrason uygulaması, basınç tedavisi ve mezoterapi selülitin diğer tedavi yöntemleridir; ancak selülit tedavisinde en başarılı sonuçlar LPG, Karboksiterapi ve elektroterapi ile elde edilmiştir.