Menü Kapat

Siğil derinin üst tabakasının bir viral infeksiyon sonucu ortaya çıkan selim tümörlerdir. Siğillere neden olan virüsler HPV olarak adlandırılır. Siğiller sıklıkla ten rengi dokunmakla pürtüklü, sert oluşumlardır ancak koyu renkli, düz ve yumuşakta olabilirler. Siğillerin görünümü yerleştiği alana göre değişmektedir.

Değişik tipteki siğiller genel siğiller, ayak tabanı siğilleri ve düz siğiller şeklinde sınıflandırılabilir: 

 • Genel siğiller: Sıklıkla el parmakları, tırnak çevresi ve el üzerinde gelişir. Çoğunlukla derinin tahrip olduğu alanlarda örneğin tırnak yeme ve tırnak etlerini koparma alanlarında gelişir.
 • Ayak tabanı siğilleri: Sıklıkla ayak tabanında olurlar. Kümeler halinde belirdikleri zaman mozaik siğil olarak adlandırılır. Genel siğillerden farklı olarak çıkıntılı değildirler. Yürüme basıncının etkisi ile derinin içine doğru girmişlerdir. Ayak tabanı siğilleri nasırlarla karıştırılabilirler. Nasır gibi ağrılı ve sert oluşumlardır.
 • Düz siğiller: Küçük ve daha düz yüzeylidirler. Sayıları çok olabilir 20-100 arasında sayıya ulaşabilirler. Her yerde görülebilirler fakat çocuklarda ve yüzde en çok ortaya çıkarlar. Erişkinlerde erkeklerde sakal bölgesinde, kadınlarda bacaklarda görülebilir. Tıraş sonucu tahriş sayılarını artırabilir.

Siğiller nasıl bulaşır?

Siğiller kişiden kişiye direk temas veya ortak kullanım alanları veya eşyadan geçer. İlk temastan sonra siğilin ortaya çıkmasına kadar geçen süre ayları bulabilir. Yine de el, ayak ve düz siğillerin kişiye bulaşma olasılığı düşüktür.

Siğil virüsleri eğer deride bir şekilde hasar var ise kolaylıkla bulaşabilir. Yine de bazı insanlar çok daha kolay virus kapıp siğil çıkarırlar. Bu kişilerin bağışıklık sisteminin siğil virüsüne direnç düşüklüğü ile de ilgilidir.

Siğiller tedavi edilmeli midir?

Çocuklarda siğiller tedavi edilmeden de aylar veya yıllar içerisinde kendiliğinden iyileşebilir. Siğilin ağrılı olup hızla çoğalma gösterdiği takdirde tedavi edilmesi gerekir. Erişkinlerde çocuklardaki gibi hızlı ve kolayca yok olma söz konusu değildir.

Tedavi

Dermatologlar siğilin tipi ve yerleşimi ve hastanın yaşına göre uygun tedaviyi belirler.

 • Genel siğller: Küçük çocuklarda evde aileleri tarafından uygulanan (salisilik asit içeren) solüsyon, flaster veya jeller uygulanabilir. Rahatlıkla uygulanabilen bu tedaviden haftalar sonra yanıt alınabilir. Tedaviye yanıt alınmaya başlanınca ilaçlar kesilebilir.
 • Erişkinler ve büyük çocuklar için kriyoterapi (dondurma) tedavisi tercih edilmelidir. Bu tedavi yöntemi pek ağrılı değildir ve genellikle iz kalmaz. Tedavi tekrarları bir hafta ile 3 hafta aralıklarla yapılır. Elektrocerrahi (koter) diğer tedavi yöntemidir. Laser tedavileri, diğer yöntemlere yanıt alınmadığı durumlarda kullanılır.
 • Ayak tabanı siğilleri: Derinin altına doğru girdikleri için tedavisi zordur. Salisilik asitli flaster veya solüsyon ve diğer kimyasal ilaçlar uygulanabilir. Yine bu siğillerde de kriyoterapi, elektrocerrahi veya laser gibi cerrahi yöntemler kullanılabilir. Ayak ağrısını azaltmak için uygun ayakkabı ve siğilin yayılmaması için ayağın nemli kalmaması önemlidir.
 • Düz siğiller: Yukarda sayılan yöntemler bu siğiller içinde geçerlidir. Ancak peeling metotları örneğin salisilik asit, tretionin, glikolik asit gibi denenebilir. Bazı erişkin hastalarda belli aralıklarla tedavi gerekebilir
 • Siğil tedavisinde değişik laserler kullanılabilir. Ancak laser hem çok pahalı hem de iğne ile lokal anestezi gerektiren bir yöntemdir. 
 • Ayrıca bir kemoterapi maddesi olan bleomisin ile de siğil içine injeksiyon yapılarak tedavi yapılır. Hem ağrılı hem de yan etkileri olan bir tedavi şeklidir.
 • Immunoterapi yönteminde de siğil üzerine allerjik madde sürülerek o bölgede reaksiyon sağlanır. Böylece tedavi sağlanır.
 • Interferon tedavisi de hem pahalı hem de yan etkileri nedeniyle çok özel koşullarda uygulanır.

Doktora görünmeden kendi siğilimi tedavi edebilir miyim?

Pek çok reçetesiz satılan siğil ilacı mevcuttur, ancak başka bir oluşumu siğille karıştırabilirsiniz ve ciddi bir risk alabilirsiniz . Tanı ve en uygun tedavi açısından bir dermatoloğun görüşünü almanız gereklidir.

Halk arasında söylenen değişik batıl tedaviler nedir?

Pek çok insana bu tür yöresel batıl tedavilerin etkili olduğuna inanır. Çünkü siğiller özellikle çocuklarda tedavisiz de geçer. Bu iyileşmelerin bu yöntemlerle mi yoksa kendiliğinden mi geçtiği soru işaretlidir.

Tekrar eden siğiller ne gibi bir problemden kaynaklanır?

Bazen eski bir siğil gider gitmez bir yenisi çıkar. Bu olabilir çünkü tedaviden önce eski siğilden etrafa virüsler sıçramıştır. Bu anne siğilin bebek siğil doğurmasına benzetilebilir. Bunu engellemenin en iyi yolu virus dağılmadan siğilleri hemen tedavi etmektir.